Verkortingsfactor frequentieafhankelijk?
Geplaatst: 14 jul 2019, 14:01
Hoi,
Ik wil een 1:1 BalUn maken (zoals hier beschreven: http://www.iw5edi.com/ham-radio/files/I0QM_BALUN.PDF). Hier is een stuk coax van 1/4 en 3/4 golflengte nodig. Om de juiste lengte te bepalen moet de verkortingsfactor (VF) gebruikt worden.
Met een VNA heb ik van drie stukken RG58 de VF en de resonantiefrequentie als stub bepaald. De VF ligt rond de 0,67, wat aardig met de specs overeenkomt.
De mechanische (meetlat) lengte en resonantiefrequentie als 1/4 golf stub is als volgt:
1,000m, 47,8MHz
0,310m, 146,7MHz
0,300m, 150,2MHz
Maar, nu komt de vraag, reken ik nu de resonantiefrequentie terug naar de VF, dan kom ik op een lagere VF dan gespecificeerd uit. Hoe hoger de frequentie, hoe lager de VF. Klopt dit?
Berekening VF van de drie stukken RG58:
Golflengte 47,8 MHz = 300 / 47,8 = 6,276m
Mechanische lengte: 4*1 = 4m
VF = 4 / 6,276 = 0,64
Golflengte 146,7 MHz = 300 / 146,7 = 2,045m
Mechanische lengte: 4*0,310 = 1,24m
VF = 1,24 / 2,045 = 0,61
Golflengte 150,2 MHz = 300 / 150,2 = 1,997m
Mechanische lengte: 4*0,300 = 1,2m
VF = 1,2 / 1,997 = 0,60
Het verschil tussen 0,61 en 0,66 is zo groot, het scheelt bijna 12MHz. Als rekenvoorbeeld een 1/4 golf stub met 31,6cm lengte en de resonantiefrequentie bij verschillende VF:
VF 0,60: 0,316m / 0,60 * 4 = 2,107m, freq = 300 / 2,107 = 142,4MHz
VF 0,61: 0,316m / 0,61 * 4 = 2,072m, freq = 300 / 2,072 = 144,8MHz
VF 0,64: 0,316m / 0,64 * 4 = 1,975m, freq = 300 / 1,975 = 151,9MHz
VF 0,66: 0,316m / 0,66 * 4 = 1,915m, freq = 300 / 1,915 = 156,7MHz
Groet,
Ben, PA2ST
Ik wil een 1:1 BalUn maken (zoals hier beschreven: http://www.iw5edi.com/ham-radio/files/I0QM_BALUN.PDF). Hier is een stuk coax van 1/4 en 3/4 golflengte nodig. Om de juiste lengte te bepalen moet de verkortingsfactor (VF) gebruikt worden.
Met een VNA heb ik van drie stukken RG58 de VF en de resonantiefrequentie als stub bepaald. De VF ligt rond de 0,67, wat aardig met de specs overeenkomt.
De mechanische (meetlat) lengte en resonantiefrequentie als 1/4 golf stub is als volgt:
1,000m, 47,8MHz
0,310m, 146,7MHz
0,300m, 150,2MHz
Maar, nu komt de vraag, reken ik nu de resonantiefrequentie terug naar de VF, dan kom ik op een lagere VF dan gespecificeerd uit. Hoe hoger de frequentie, hoe lager de VF. Klopt dit?
Berekening VF van de drie stukken RG58:
Golflengte 47,8 MHz = 300 / 47,8 = 6,276m
Mechanische lengte: 4*1 = 4m
VF = 4 / 6,276 = 0,64
Golflengte 146,7 MHz = 300 / 146,7 = 2,045m
Mechanische lengte: 4*0,310 = 1,24m
VF = 1,24 / 2,045 = 0,61
Golflengte 150,2 MHz = 300 / 150,2 = 1,997m
Mechanische lengte: 4*0,300 = 1,2m
VF = 1,2 / 1,997 = 0,60
Het verschil tussen 0,61 en 0,66 is zo groot, het scheelt bijna 12MHz. Als rekenvoorbeeld een 1/4 golf stub met 31,6cm lengte en de resonantiefrequentie bij verschillende VF:
VF 0,60: 0,316m / 0,60 * 4 = 2,107m, freq = 300 / 2,107 = 142,4MHz
VF 0,61: 0,316m / 0,61 * 4 = 2,072m, freq = 300 / 2,072 = 144,8MHz
VF 0,64: 0,316m / 0,64 * 4 = 1,975m, freq = 300 / 1,975 = 151,9MHz
VF 0,66: 0,316m / 0,66 * 4 = 1,915m, freq = 300 / 1,915 = 156,7MHz
Groet,
Ben, PA2ST